Ui-Ux Nedir ? Arasındaki Farklılıklar Nelerdir ?

ux ui nedir
Kullanıcı Ara yüzü : (Ui)
Kullanıcı Deneyimi : (UX)

Peki Ui ile Ux arasındaki fark nedir ?

Uİ tasarımı ve UX tasarımı, web ve uygulama tasarımında en sık karıştırılan ve terimlerden ikisidir.
Genellikle tek bir terimde, Uİ/UX tasarımında bir araya getirilir ve yüzeyden bakıldığında aynı şeyi açıklıyor gibi görünürler.
Jargona çok fazla inmeyen bu ikisinin kesin tanımlarını bulmak genellikle zordur. Biz bu makalede bunları biraz açıklamaya çalışacağız.

Bu makalenin sonunda, onları neyin farklılaştırdığını ve birbirleriyle nasıl ilişki kurduklarını umarım iyi anlayacaksınız. Haydi başlıyoruz !

Uİ Tasarımı Nedir?

Kullanıcı ara yüzü, bir uygulamanın grafik, tasarım metin ve bunların yansıttığı izlenimdir. Kullanıcıların tıkladığı linkleri, okudukları metin, resimler, kaydırıcılar, metin giriş alanları ve kullanıcının etkileşimde bulunduğu diğer tüm öğelerden oluşur.
Buna ekran düzeni, geçişler, ara yüz animasyonları ve her biri tanımsal olarak bu mikro etkileşim dahilinde, ve bu tanım tasarımı kapsamındadır.

Uygulamanın nasıl görüneceğine Ui konusunda uzman tasarımcılar karar verir. Renk şemalarını ve link şekillerini – çizgilerin genişliğini ve metin için kullanılan yazı tipleri – gibi seçimleri hassas bir bütünleşme ile düzenlerler. Bunları yaparken konuyla ilgili hitap veya ürünün kullanıcı yada müşteriye bir alt mesajla ileterek, görünmeyen dijital bir etkileşim ve algı oluştururlar. Aynı zamanda reklam ve tasarım afiş sektörlerinde de kullanımı oldukça yaygındır.

Uİ Tasarım Koşulları :

Uİ tasarımcıları grafik tasarımcısı olmak zorundadır. Estetikle ilgilenmeli, empati gücü kuvvetli ve biraz şair, biraz yazar ve entelektüel olmalıdır. Uygulamanın ara yüzünün çekici, görsel olarak uyarıcı ve uygulamanın amacına ve/veya kişiliğine uygun bir tema seçimi genelde onların görevidir.
Seçilen her görselin, yazının, içerik animasyon veya medyanın konusuna uygun olmasını sağlar ve düzenlerler.

UX Tasarımı Nedir?

Bir kullanıcının uygulama deneyimi, uygulamayla nasıl etkileşimde bulunduğuna göre belirlenir. 
Tasarıma bakmak sıkıcımı yoksa keyiflimi ?  Uygulamayla etkileşim kurmak, insanlara başarmak için belirledikleri görevleri verimli bir şekilde yerine getirdikleri hissini veriyor mu yoksa bir karışıklık ve zorluk gibi mi geliyor? 

UX tasarımcıları ara yüzün yapısını ve işlevselliğini belirlerler. Nasıl organize edildiğini ve tüm parçaların birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu ölçerler. Kısacası, ara yüzün nasıl çalıştığını tasarlarlar. İyi çalışıyorsa ve sorunsuz ise, kullanıcı iyi bir deneyime sahip olacaktır. Ancak gelişigüzel ve karmaşıksa veya sezgisel değilse, kötü bir kullanıcı deneyimi olması muhtemeldir.
UX tasarımcıları ikinci senaryonun olmamasından sorumludur.
Bu yüzden bazı durumlarda Ui ve Ux tasarımcısı aynı kişi olabilir.
Bazen UX tasarımcıları, ara yüz sonuçlarını kullanıcı deneyimlerini test ederek raporlar sonucu bir fikir edinmek zorunda kalırlar.
UX tasarımcılarının, kullanıcıların uygulamalarıyla nasıl etkileşim kurmayı tercih ettikleri konusunda bütünsel bir anlayışa sahip olmak zorundadırlar.

Peki Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Böylece bir UX tasarımcısı, kullanıcı ara yüzünün nasıl çalıştığına karar verirken, Uİ tasarımcısı, kullanıcı ara yüzünün nasıl göründüğüne karar verir.
Bu işbirliği bir süreçtir ve iki tasarım ekibi birlikte çalışmak zorundadır. UX ekibi, uygulamanın akışını, tüm linklerin görevlerinde size nasıl yol gösterdiğini ve ara yüzün kullanıcının ihtiyacını ne yönde verimli bir şekilde karşıladığını araştırırken, Uİ ekibi tüm bu ara yüz öğelerinin nasıl görüneceği üzerinde çalışır.

Kısaca Ux ve Uİ birbirinden farklı olmakla birlikte iç içe geçen bir çalışma ekibi oluşturmak zorundadır.

Bu yazının https://smallseotools.com/ sitesi tarafından kullanılan içerik testinde benzersizliği ve orijinalliği onaylanmıştır. 03.07.2021