WordPress Nedir? Kullanım Amaçları Nelerdir?

wp

WordPress Nedir ?

WordPress ücretsiz sunulan bir CSS yazılımıdır.

WordPress nedir? Özünde WordPress, kendi web sitenizi veya bloğunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress , İnternet’teki tüm web sitelerinin %60 ‘ından fazlasına güç sağlar . Evet – ziyaret ettiğiniz her on web sitesinden altısı muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik bir düzeyde, WordPress, GPLv2 kapsamında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi , temel olarak, web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç olarak, WordPress demek:  Herkes için, hatta geliştirici olmayan kişiler için bile site tasarlama gibi zor bir çalışmayı erişilebilir hale getirmesi demektir.

WordPress İle Ne Tür Web Siteleri Tasarlanabilir ?

Yıllar önce, WordPress, günümüzdeki web sitelerinden daha çok, öncelikle bir blok oluşturmak için kullanılan bir araçtı. Artık bu uzun zamandır geçerli değil. Günümüzde, ana çekirdek kodlarındaki değişikliklerle birlikte WordPress ‘in devasa eklenti ve tema ekosistemi sayesinde , WordPress ile her türlü web sitesini oluşturabiliyoruz .

Örneğin, WordPress yalnızca çok sayıda iş sitesine ve bloğa güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın en popüler aracıdır !

WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

WordPress ‘ in kurucusu ve yazılım sahibi kimdir ?

WordPress, 2003 yılında, b2/cafelog adlı daha önce oluşturulan projenin bir dalı olarak ortaya çıkan ve giderek bağımsız bir proje olarak yoluna devam eden esnek tabanlı ve gücünü php-css-js kodlarından alan bir devasa yazılıma dönüştü.

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde çoğunlukla katkıda bulunanlar topluluklar tarafından yapılmıştır. Ancak WordPress ‘in orijinal yaratıcısı Matt Mullenweg ve Mike Little adındaki iki değerli yazılımcıdır.

İlk oluşturulduğu andan itibaren, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress ‘in görünen yüzü haline geldi. Ayrıca, kâr amaçlı oluşturulmuş olan ”WordPress.com” hizmetinin arkasındaki şirket olan ”Automattic” de WordPress kurucuları arasındadır.

WordPress kuruluş tarihi olan 2003 yılından beri yüzbinlerce ünlü siteye hizmet etmiştir. Bunlardan bazıları, Times, Mercedes, Beyaz Saray, Disneyland, vs. vs.

WordPress bugün açık kaynaklı kodları sayesinde hızla büyümesini sürdürmektedir. Yakın gelecekte tüm site tasarımlarının temeli olacağı düşünülmektedir.

Bu yazının https://smallseotools.com/ sitesi tarafından kullanılan içerik testinde benzersizliği ve orijinalliği onaylanmıştır. 03.07.2021